Świątynia Hōryū-ji! Opowieść o Złocie i Echo Wyobraźni w Sztuce Japońskiej VII Wieku.

blog 2024-11-24 0Browse 0
Świątynia Hōryū-ji! Opowieść o Złocie i Echo Wyobraźni w Sztuce Japońskiej VII Wieku.

Sztuka japońska VII wieku, okresu Asuka, to fascynujący świat przeplatających się wpływów kontynentalnych z rodzimymi tradycjami. W tym czasie buddyzm stopniowo rozpowszechniał się na archipelagu, stając się nie tylko filozofią, ale i potężnym czynnikiem kulturowym. Architektura sakralna zaczęła odgrywać kluczową rolę w wyrażaniu tej nowej wiary.

Jednym z najwspanialszych przykładów architektury buddyjskiej z tego okresu jest Świątynia Hōryū-ji, położona w prefekturze Nara. Założona w 607 roku przez księcia Shōtoku, znanego ze swej mądrości i zaangażowania w propagowanie buddyzmu, stała się jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w Japonii.

Budynek, który najbardziej przyciąga uwagę zwiedzających, to “Kondo”, czyli główna sala świątyni. Otoczona przez urokliwy ogród, emanuje spokojem i majestatem. Konstrukcja opartych na drewnianych filarach dachów, tzw. “irimoya” z charakterystycznym łagodnym skłodem, nadaje budowli niepowtarzalny charakter.

Wyobraźcie sobie: wchodzicie do Kondo, promienie słońca przebijają się przez papierowe przesłony okien, oświetlając barwne freski na ścianach.

Freski Hōryū-ji – Złoty Deszcz Mistycznych Opowieści

Te malowidła są prawdziwym skarbem narodowym Japonii. Ich tematyka nawiązuje do buddyjskich opowieści o życiu Buddy, a także do scen z pism religijnych i legend.

Temat Fresku Opis
Zjazd Buddy z Nieba Przedstawia Buddy Śakyamuniego schodzącego ze świata bogów na ziemię, aby nauczać ludzkości Dharma, czyli prawd o życiu i cierpieniu.
Kṣitigarbha Bódhisattwa w Piekle Ukazuje postać Kṣitigarbhy, boga współczucia, który pomaga duszom cierpiącym w piekle.
Dusze z Loteusowgo Ogrodu Sceny przedstawiają dusze przechodzące do raju w towarzystwie buddach i bóstw.

Freski malowane zostały techniką “nihonga” – tradycyjną metodą japońską, która wykorzystuje naturalne pigmenty i kleje roślinne.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre fragmenty fresków są pokryte cienkimi warstwami złota, co nadaje im niezwykły blask i elegancję.

Oshikazu – Mistrz Pędzla z Cienia?

Niestety, autorzy tych mistrzowskich dzieł pozostają anonimowi.

Nie znamy ich imion ani szczegółów biograficznych. Wiemy jedynie, że byli mistrzami swojego fachu, którzy z niezwykłą precyzją i wrażliwością odzwierciedlali w swoich pracach idee buddyzmu.

Jednak legenda głosi, że za niektórymi freskami Hōryū-ji stoi ręka Oshikazu, jednego z najsłynniejszych malarzy japońskich VII wieku.

Oshikazu był znany ze swej umiejętności odtwarzania realistycznych portretów i scen z życia codziennego.

Czy faktycznie jego pędzel stworzył niektóre z tych mistrzowskich fresków?

Echo Wyobraźni w Czasie

Niezależnie od tego, kto jest autorem tych dzieł, freski Hōryū-ji są świadectwem niezwykłej kultury i sztuki japońskiej VII wieku.

Dziś, po tysiącach lat, nadal zachwycają swoimi pięknem i duchową mocą.

Odwiedzenie świątyni Hōryū-ji to niezapomniane doświadczenie – okazja do zanurzenia się w fascynującym świecie buddyjskiej ikonografii i odkrycia bogatej historii japońskiej sztuki sakralnej.

TAGS